Views: 428 Posts: 0 Started By: shaoun Ta Last Poster: Marja Holm Last Post Date: May 27, 2018

May 26, 2018 ( Post 1 )

The long awaited FIFA 2018 World Cup will take place in Russia and will be hosted by the same country. The world’s largest football competition will begin on June 14, 2018 and will last till July 15, 2018.
Below are Dates, kick-off times and stadiums for the 2018 World Cup in Russia as released by FIFA.
Powered by Brainnews Radio.

Group stages

Thu June 14: Russia v Saudi Arabia (Group A) – Moscow (Luzhniki), 4pm

Fri June 15: Egypt v Uruguay (Group A) – Ekaterinburg, 1pm

Fri June 15: Morocco v Iran (Group B) – St Petersburg, 4pm

Fri June 15: Portugal v Spain (Group B) – Sochi, 7pm

Sat June 16: France v Australia (Group C) – Kazan, 11am

Sat June 16: Argentina v Iceland (Group D) – Moscow (Spartak), 2pm

Sat June 16: Peru v Denmark (Group C) – Saransk, 5pm

Sat June 16: Croatia v Nigeria (Group D) – Kaliningrad, 8pm

Sun June 17: Costa Rica v Serbia (Group E) – Samara, 1pm

Sun June 17: Germany v Mexico (Group F) – Moscow (Luzhniki), 4pm

Sun June 17: Brazil v Switzerland (Group E) – Rostov-on-Don, 7pm

Mon June 18: Sweden v South Korea (Group F) – Nizhny Novgorod, 1pm

Mon June 18: Belgium v Panama (Group G) – Sochi, 4pm

Mon June 18: Tunisia v England (Group G) – Volgograd, 7pm

Tues June 19: Colombia v Japan (Group H) – Saransk, 1pm

Tues June 19: Poland v Senegal (Group H) – Moscow (Spartak), 4pm

Tues June 19: Russia v Egypt (Group A) – St Petersburg, 7pm

Wed June 20: Portugal v Morocco (Group B) – Moscow (Luzhniki), 1pm

Wed June 20: Uruguay v Saudi Arabia (Group A) – Rostov-on-Don, 4pm

Wed June 20: Iran v Spain (Group B) – Kazan, 7pm

Thu June 21: Denmark v Australia (Group C) – Samara, 1pm

Thu June 21: France v Peru (Group C) – Ekaterinburg, 4pm

Thu June 21: Argentina v Croatia (Group D) – Nizhny Novgorod, 7pm

Fri June 22: Brazil v Costa Rica (Group E) – St Petersburg, 1pm

Fri June 22: Nigeria v Iceland (Group D) – Volgograd, 4pm

Fri June 22: Serbia v Switzerland (Group E) – Kaliningrad, 7pm

Sat June 23: Belgium v Tunisia (Group G) – Moscow (Spartak), 1pm

Sat June 23: South Korea v Mexico (Group F) – Rostov-on-Don, 4pm

Sat June 23: Germany v Sweden (Group F) – Sochi, 7pm

Sun June 24: England v Panama (Group G) – Nizhny Novgorod, 1pm

Sun June 24: Japan v Senegal (Group H) – Ekaterinburg, 4pm

Sun June 24: Poland v Colombia (Group H) – Kazan, 7pm

Mon June 25: Uruguay v Russia (Group A) – Samara, 3pm

Mon June 25: Saudi Arabia v Egypt (Group A) – Volgograd, 3pm

Mon June 25: Spain v Morocco (Group B) – Kaliningrad, 7pm

Mon June 25: Iran v Portugal (Group B) – Saransk, 7pm

Tues June 26: Denmark v France (Group C) – Moscow (Luzhniki), 3pm

Tues June 26: Australia v Peru (Group C) – Sochi, 3pm

Tues June 26: Nigeria v Argentina (Group D) – St Petersburg, 7pm

Tues June 26: Iceland v Croatia (Group D) – Rostov-on-Don, 7pm

Wed June 27: South Korea v Germany (Group F) – Kazan, 3pm

Wed June 27: Mexico v Sweden (Group F) – Ekaterinburg, 3pm

Wed June 27: Serbia v Brazil (Group E) – Moscow (Spartak), 7pm

Wed June 27: Switzerland v Costa Rica (Group E) – Nizhny Novgorod, 7pm

Thu June 28: Japan v Poland (Group H) – Volgograd, 3pm

Thu June 28: Senegal v Colombia (Group H) – Samara, 3pm

Thu June 28: England v Belgium (Group G) – Kaliningrad, 7pm

Thu June 28: Panama v Tunisia (Group G) – Saransk, 7pm

Last 16

Sat June 30: 1C v 2D – Kazan, 3pm (Match 50)

Sat June 30: 1A v 2B – Sochi, 7pm (Match 49)

Sun July 1: 1B v 2A – Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)

Sun July 1: 1D v 2C – Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)

Mon July 2: 1E v 2F – Samara, 3pm (Match 53)

Mon July 2: 1G v 2H – Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)

Tues July 3: 1F v 2E – St Petersburg 3pm (Match 55)

Tues July 3: 1H v 2G – Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)

QUARTER-FINAL

Fri July 6: Winner match 49 v Winner match 50 – Nizhny Novgorod, 3pm (Match
57)

Fri July 6: Winner match 53 v Winner match 54 – Kazan, 7pm (Match 58)

Sat July 7: Winner match 55 v Winner match 56 – Samara, 3pm (Match 60)

Sat July 7: Winner match 51 v Winner match 52 – Sochi, 7pm (Match 59)

SEMI-FINALS
Tues July 10: Winner match 57 v Winner match 58 – St Petersburg, 7pm

Wed July 11: Winner match 59 v Winner match 60 – Moscow (Luzhniki), 7pm

THIRD-PLACE PLAY-OFF
Sat July 14: St Petersburg, 3pm

FINAL
Sun July 15: Moscow (Luzhniki), 4pm

All times listed are BST (British Summer Time).

Kaliningrad is one hour ahead of BST. Kazan, Moscow, Nizhny Novgorod, Rostov-on-Don, St Petersburg, Saransk, Sochi and Volgograd are two hours ahead of BST. Samara is three hours ahead of BST. Ekaterinburg is four hours ahead of BST.


Share it Let Friends Know

Loading...

Make A Reply Below!

Desired Name:

Comment:

You Can Now Beautify Your Posts With
BBcodes || Smileys